Over its 20 years of existence, Rocket City Rowing has had many rowers who have excelled at the national and international level.
Rocket City Rowing International / Elite Rowers | ||
Mary Jones Nabel |
Rowing Affiliations:
|
National Results:
International Results
|
Kathryn Schiro |
Rowing Affiliations:
|
National Results:
International Results:
|
Rocket City Rowing Club National Results | ||
Year | Event | RCRC Crew |
2017 | USRowing Masters National Championships Oak Ridge, TN |
Womens Club F 4+ – Gold Womens Lightweight F-J 4x (Silver) Womens Lightweight E 2x (Silver) |
2017 | Royal Canadian Henley Regatta St Catherines, Ontario, Canada |
Mens U22 1x – Silver Kevin Cardno – Junior Assistant Coach (rowing with NYAC) |
2017 | USRowing Club National Championships | Mens Intermediate 1x (Bronze) Mens Intermediate 4x (Gold) Mens Senior/Elite 4x (Bronze) Kevin Cardno – Junior Assistant Coach (rowing with NYAC) |
2015 | USRowing Masters National Championships Camden, New Jersey |
Womens Lightweight E 4x (Silver) Gail Hug, Elysa Jones, Diane Winters, Peggy CollinsWomens Lightweight C 1x (Silver) Diane Winters |
2015 | USRowing Masters National Championships Grand Rapids, MI |
Womens Lightweight D-E 4x (Bronze) Betsy Bock, Elysa Jones, Diane Winters, Peggy CollinsWomens Lightweight C 1x (Silver) Diane Winters |
2014 | Head of the Hooch | Womens Masters 4+ Elysa Jones, Diane Winters, Peggy Collins, Betsy Bock,Gail Hug (Coxswain) |
2013 | Youth National Championships | Junior Womens 2- Brooke Haman, Audrey Hamann |
2012 | Youth National Championships | Junior Women’s 2x (11th) Hannah Maeser (Stroke); Mary Ignatiadis (Bow) |
2010 | Youth National Championships | Junior Men’s 1x (18th) Clark Della Silva |
2008 | Youth National Championships |
Junior Men’s Ltwt 4+ (9th) Junior Women’s 2x (13th) |
2007 | Youth National Championships | Junior Men’s Ltwt 8+ (19th) Sam Devenish (Coxswain) William Weaver (Stroke); Patrick Goss (7 seat); Chris Hahnemann (6 seat); Wynn Devault (5 seat); Patrick Weaver (4 seat); Michael Sanborn (3 seat); Sam Wilson (2 seat); Hank Wilson (Bow)Junior Women’s Ltwt 4+ (17th) Lindsey Nalley (Coxswain); Erin Propst; (Stroke); Brenna Wilderson; (3 seat); Libby Taylor (2 seat); Suzanne Hahnemann (Bow) |
2006 | Youth National Championships | Junior Men’s 1x (4th) Nick RitterJunior Women’s Ltwt 4+ (6th) Ryan Little (Coxswain); Becca Laymon (Stroke); Kathryn Schiro (3 seat); Joanna Nalley (2 seat); Katie Holden (Bow) |
2005 | Youth National Championships |
Junior Men’s Ltwt 4+ (4th) Junior Women’s 1x Junior Women’s Ltwt 4+ (12th ) Junior Men’s 1x (13th) |
2004 | Youth National Championships | Junior Men’s Ltwt 4+ (13th ) Jordan Leigh Taylor (Coxswain); Hunter Leo ((Stroke); Patrick Peterson (3 seat); Matt Strickland (2 seat) Brian Francica (Bow) |
2003 | Youth National Championships | Junior Men’s 1x (9th) Ross Laymon |
2001 | Youth National Championships | Junior Womens 2x (7th) Jill Blanchard; Kim Peters |